Aktuality  Program  Vstupenky  Fotogalerie  Citáty  Životopis JLL  Press  Partneři  Kontakt  English

 


Životopis JLL

Rock´n´Roll na plný pecky
Jednoho zářijového dne roku 1956 zaklepal jednadvacetiletý pianista samouk Jerry Lee Lewis spolu se svým otcem Elmem na dveře maličkého studia Sun na 706 Union Avenue v Memphisu a dozvěděl se, že jeho majitel, objevitel Elvise Presleyho, Carla Perkinse a Johnnyho Cashe Sam Phillips je kdesi mimo Memphis. Mladý výtržník, zpruzený dlouhou jízdou až z louisianského městečka Ferridale, na níž si museli s tátou vydělat prodejem 400 vajec, prohlásil, že se nehne, dokud si ho někdo neposlechne. Vzhledem k tomu, že ani jeho tatík nebyl zrovna mírumilovný týpek, rozhodl se Phillipsův zvukař Jack Clement, že je raději vyslechne. Jerry Lee se mu moc líbil, i když mu přehrál jen country hity a firma potřebovala zrovna spíš rock´n´rollovou náhradu za Elvise Presleyho, kterého přenechala velkému vydavateli RCA Victor. Pobídnut k tomu, co má hrát, se vrátil do Memphisu za dva měsíce a natočil čtyři písně, z nichž pak Philips vybral první singl Crazy Arms. Žádný trhák, ale následovala atraktivní nabídka dělat studiového hudebníka Carlu Perkinsovi. Philips věděl, proč mu to nabízí. Lewis, který od devíti sám od sebe začal hrát na piáno, mimochodem skoro jediný kus majetku, které jeho chudá a poněkud dicoká rodina měla, hrál úplně jinak než všichni pianisté té doby. Chápal piáno spíš jako kytaru. 
"Jsou lidé, kteří pořád cvičí. Mým prstům vůbec neříkám, co mají dělat, prostě to samy dělají. Bůh mi prostě dal talent," tvrdil a prokázal to i při první pořádné nahrávací pčíležitosti, když natočil ještě v prosinci roku 1956 svůj první slavný rock´n´roll Whole Lotta Shakin´ Goin´ On. Natočil ho na jeden zátah na první pokus: "Byly to 2 minuty 58 vteřin hudebního běsu." 

Bigamista a frajer
Lewis se netají tím, že žil sebespalujícím životem nekonformního rockera už předtím, než se stal americkou a světovou hvězdou. Poprvé se oženil v šestnácti, kdy si vzal dceru kazatele. Než se Dorothy stihla vzpamatovat, měl jinou a dokonce si ji tajně vzal. Asi čtyři měsíce žil v bigamii. V prosinci 1957 udělal totéž ještě ve větším rozměru. Tajně, stále ještě ženatý se svou druhou ženou, se oženil v Hernandu s třináctiletou (!) dcerou svého baskytaristy Myrou Gale Brownovou. Následovaly další čtyři měsíce bigamie. To bylo i na Ameriku hodně a Lewis byl tvrdě kritizován tiskem. Pravá bouře odporu se však rozpoutala až na anglickém turné o půl roku později. Lewis si vzal svou novou ženu za moře a ještě se novinářům pochlubil, že je nejen jeho třetí manželkou, ale ještě je navíc nezletilá a navíc jeho sestřenice. Dnes už by to asi s nikým ani nehnulo, ale tehdy se zvedla taková bouře nevole, že 34 z 37 plánovaných koncertů bylo zrušeno. Lewis musel vydat pětistránkový placený inzerát, kde se za svůj čin omluvil. Trochu to pomohlo, ale kariéra se na čas zastavila. Nepřátelská atmosféra se z Anglie přenesla i do Ameriky a Lewis se dostal na černou listinu četných rozhlasových a televizních stanic a živil se hraním na nekonečných šňůrách. "Můj příjem bleskově klesl z deseti tisíc dolarů na pouhých dvě stě padesát za show." Trvalo čtyři roky než se jeho kariéru podařilo znovu oživit. 
Manželství s Myrou Gail nebylo šťastné. Zatímco se upíjel na nekonečných turné ("Já toho vypil za život víc, než vy všichni dohromady," řekl v roce 1973 superskupině otrlých anglických rockerů, s nimiž udělal jedno společné album), narodil se mu druhý syn Steve Allen. Ve dvou letech se utopil v domácím bazénu, zatímco Myra chystala velikonoční večeři. A to byl teprve začátek tragedií, které měly následovat. 
Bůh vrací úder

První generace rock´n´rollových muzikantů měla tragické osudy a životní příběh Jerryho Lee Lewise je ještě drsnější než série tragedií nejtragičtějšího z rockerů, Roye Orbisona. Krize začala tím, že se v roce 1970 rozvedl s Myrou Gail Brownovou, kvůli níž se mu kdysi málem zhroutila kariéra, a počtvrté se oženil. O tři roky později zahynul při autohavárii pravděpodobně pod vlivem drog jeho nejstarší syn Jerry Lee Lewis, Jr. Lewis začal brát drogy a uklidňující léky, ale to vedlo k dalším malérům. V roce 1976, na večírku ke svým jednačtyřicátým narozeninám, namířil své Magnum .357 na svého baskytaristu Butche Owense a zmáčkl kohoutek. Snad si opravdu myslel, že zbraň nebyla nabita, ale v každém případě svého kolegu těžce zranil. O pár týdnů později přišel další malér. Presley ho těsně před vánocemi pozval do svého memphiského sídla Graceland, ale zapomněl na to upozornit ochranku. Když ho ochranka nechtěla pustit dovnitř a její šéf se ptal, co mu chce, naštvaný a uražený umělec vytáhl pistoli a řekl mu, že jde zastřelit Elvise. Vyděšená ochranka zavolala policii a Jerry Lee se ocitl dočasně za mřížemi.
Průšvihy však pokračovaly dál. V roce 1981 byl zpěvák hospitalizován v Memphisu s krvácejícím žaludečním vředem. Situace byla tak vážná, že mu po dvou těžkých operacích lékaři dávali šanci 50:50. Lewis se však zázračně uzdravil a za čtyři měsíce už koncertoval jako by se nechumelilo. O čtyři roky později se mu krvácení vrátilo, ale i tehdy se z toho zpěvák dostal. V té době začal válčit s daňovým úřadem, který ho obvinil, že v letech 1975 - 1980 krátil daně z příjmu. Po půlroční soudní bitvě Lewis vyhrál, ale na zdraví mu to nepřidalo. Na respektu u berňáku také ne. V roce 1988 ho propral tak tvrdě, že Lewis musel vyhlásit bankrot. Dvaadvaceti věřitelům dlužil asi 3 miliony dolarů, z toho dva miliony na zpětných daních. Chuck Berry měl také problémy s daněmi, ale proti Lewisovi to byl žabař.

Mrtvé manželky a další maléry 
Ale to ještě nebylo všechno. Na začátku osmdesátých let ho opustila Jaren a za několik měsíců potom ji našli utopenou v bazénu. O rok později se Jerry Lee oženil popáté. Vzal si Shawn Michelle Stevensovou, s níž už dva roky předtím chodil. Manželství vydrželo jen krátce. Za tři měsíce ji našli mrtvou v Lewisově domě, údajně předávkovanou methadonem. Lewis byl podezírán z vraždy, dokonce v Rolling Stonu byl otištěn článek, v němž byly zmíněny důkazy, které vyšetřovatelé přehlédli, ale porota Lewise osvobodila. Zvláštní: už od školních let se mu přezdívalo Killer (Zabiják).
Poslední ránou byl osud jeho bratrance či jak Lewis tvrdil "skoro mého bratra", jímž nebyl nikdo jiný než kazatel Jimmy Swaggert, v sedmdesátých a osmdesátých letech největší hvězda mezi americkými televizními evangelisty a jedna z nejznámějších amerických osobností. V roce 1987 bylo veřejně prokázáno, že největší americký moralista je posedlý pornografií a kdejakým sexuálním úletem. Lewise, který byl při své divokosti podobně jako Cash nebo Presley hluboce zbožný člověk, příběh jeho slavnějšího příbuzného hluboce zdrtil. 
Takový život nemohl zůstat bez následků a tak se není co divit, že v prosinci 1988, měsíc před narozením svého syna Jerryho Lee Lewise III, se odešel léčit na kliniku Betty Fordové ze závislosti na utišujících prostředcích. 
Nakonec svá dramata s ženami, daněmi a drogami přežil. "Nikdy jsem přitom neztratil víru v Boha," bývá citován jeho výtok, hodný žáka ročníku 1950 fundamentalistické Biblické školy z Waxahachie v Texasu. Ale žáka, kterého po několika měsících ze školy vyloučili. 
Rock´n´Rollová instituce

"Kdybych uměl hrát na piáno jako Jerry Lee Lewis, tak bych přestal zpívat," řekl prý jednou Elvis Presley. Rock´n´roll neměl divočejšího pianistu než byl v padesátých letech Lewis. Všichni jeho příznivci se těšili na chvíli, kdy divokým gestem odkopne židličku a začne ve stoje pěstí bušit do klavíru nebo hrát i nohama. Dá se říci, že Lewis se stal zakladatelem nového stylu, který s menšími efekty začaly využívat všechny hudební žánry, včetně moderní vážné hudby. Zvláštní, že jako samouk se naučil hrát na piáno za pouhé dva týdny.
Hudebně byl ale s přibývajícím věkem mnohem umírněnější. Zvláště, když se v polovině šedesátých let začal zmenšovat zájem o klasický rock´n´roll. V roce 1966 začal vážně uvažovat o vystupování v londýnském rockovém muzikálu Catch My Soul, jenž byl adaptací Shakespearova Othella, ale brzy z toho sešlo. Na začátku sedmdesátých let se plně přeorientoval na country a v countryových cajdácích se mu dařilo nejméně tak dobře jako ve světě rock´n´rollu. Jen tu a tam si nějaký střihl k potěšení stárnoucího publika.
V posledních letech vybudoval po vzoru Elvisova Gracelandu své vlastní sídlo u města Nesbit ve státě Mississippi. Je v něm bazén ve tvaru piána, sbírka zlatých a platinových desek a spousta dokumentů. Proti Presleyho turistické atrakci má nesbitský ranč smůlu v tom, že jeho majitel ještě žije. Je poslední z velké čtyřky, která ve studiích Sun odstartovala rock´n´roll. Elvis Presley, Carl Perkins a Johnny Cash se na něj už dívají jen shora. Shora? Vždyť Jerry Lee Lewis jednou sám řekl, že "rock´n´roll je ďáblova hudba".  

Production team: AMP, Jindřišská 5, 110 00 Praha 1, tel. +420-2-22240932
fax +420-2-22247473, GSM 0608-231568, e-mail
amp@freemusic.cz  www.rock-jazz.cz
ag. Joe´s Garage - K Louži 3, 101 00 Praha 1, GSM: 608-912725, 
david@joesgarage.cz , http://www.joesgarage.cz
Webmaster © 2004 -  
t0b0